"Až pochopíme, že se nerodí plod, ale citlivá inteligentní myslící bytost, tedy člověk, až ruce nastavené k práci skloníme, abychom je nabídli k pomoci, až pochopíme, že těhotná se stává bohyní a ve chvíli porodu odchází do svého nitra, kam nikdo nesmí vstoupit, až pochopíme, že jsme jen pozorovatelé, pak jsme porozuměli, co je normální porod."
(Dagmar Suchá, UNIPA)

pondělí 23. června 2008

50 km + trojice + dvě kola

Děckááá!!! My jsme uběhli a ujeli Pálavský koloběh!!! 50 km ve trojici - jeli jsme na dvou kolech a třetí vždycky běžel. Mohli jsme se střídat, kdy jsme chtěli, mohli jsme jít na zmrzlinu, mohli jsme fotit, mohli jsme trhat třešně ze stromů. Mohli jsme to vzdát, ale my jsme řekli: NE! Jediné co jsme museli, bylo projet kontrolním bodem na kopci Výhon, a nesměli jsme podvádět a jet na štangli.
Před startem jsme se nenechali zastrašit trénovanými jedinci (kterých tam bylo pravda požehnaně), trošku nás totiž vyděsilo, když si začali protahovat svaly, odhalovat svá trénovaná těla... a tak jsme si šli dát ledňáka.


První 3 km z hradu běželi všichni. Na náměstí ve Věstonicích jsme čapli svoje kola a tradá... směr Mariánské údolí. Na první půlce trasy (cca 24 km) jsme se každý vystřídali dvakrát. To jsem ještě zvládla běžet. Ve druhé půlce jsem vyzkoušela nějakolik stylů: běh indiánský, běh šontací, chůzoběh, rychlochůze - ale to už jsme byli kilák od Mariánskýho...
Vždycky, když jsem seděla na kole, připadalo mi, že to přece ujedem, že je to v pohodě. Ale jak na mě došla řada na běh, nastaly krušnější chvíle. Bylo nádherně, slunko peklo, máky a třešně se červenaly, asfalt tekl, Pavel běžel neuvěřitelně rychle (občas jsme ho s Marťou na tom kole honily) a Martinka mě šokovala svým výkonem! Ve druhé půlce trasy mě začaly nehorázně bolet nohy. Jooo trénink má něco do sebe... Do cíle jsme dorazili přesně za 6 hodin 39 minut.


Mám teďka takovej charakteristickej styl chůze - takový kačení řekněme. No a jestli mě teďka někde potkáte, vězte, že s váma ráda zajdu na kafe - který je max 50 metrů od našeho baráku a nesmí tam být schody. V sobotu večer jsem chtěla odjet autem na chatu a vážně jsem uvažovala o tom, jestli budu schopná zmáčknout pedál...:)
Hezký léto a hurá a třikrát sláva našemu TEAMU!
J.

čtvrtek 12. června 2008

Začátek těhotenství

Mezi typické příznaky možného těhotenství patří nevolnost a zvracení (obvykle ráno), neobvyklé chutě či změny chutí, závrať a pocit na omdlení, častější nutkání k močení a zácpa. Všechny tyto potíže jsou spojeny s hormonálními změnami, které v organismu ženy probíhají. Další změny na úrovni pohlavních orgánů: vynechání menstruace, tlak v prsou a zvětšení jejich objemu (ztmavnutí bradavky) - prsy mohou také bolet či svědit, na začátku těhotenství se zvýší sekret z pochvy.

Ať si žena přeje těhotenství sebevíc, v prvním období těhotenství se střídají pocity těhotné ženy jako na běžícím pásu. Radost z nadcházejícího mateřství střídá nejistota a strach či pochybnosti. Ženy se často cítí rozrušené nebo naopak velmi nadšené, nervózní, ustarané či zmatené. Někdy i při malém nezdaru těhule propuknou v pláč a často mají velmi živé sny.
Díky změnám hladin hormonů jsou těhule emocionální, často jim různá jídla chutnají jinak než obvykle. Oblíbená jídla najednou přestávají chutnat nebo mají chuť na věci, které jim nikdy dříve příliš nechutnali. Ženám také často zesílí čich - nepříjemné pachy mohu vést i ke zvracení.

Časté jsou na začátku těhotenství pocity únavy. Je-li to možné, odpočívejte, jakmile máte volnou chvilku. Když si nemůžete lehnout, alespoň si sedněte s nohama nahoře:)
První týdny jsou z hlediska vývoje dítěte nejdůležitější - vytváří se všechny!!! orgány děťátka. Jezte proto kvalitní a pestrou stravu, nezapomínejte na vlákninu (celozrnné pečivo, zelenina, ovoce, pšeničné klíčky...) - předcházíte tak zácpě, která vás může potrápit.


Nevolnost je způsobená změnami hladinou hormonů nebo také klesající či stoupající hladinou cukru v krvi. Jezte tedy pravidelně, nezapomeňte dodržovat pitný režim. Proti nevolnosti se některým ženám osvědčuje zázvorový čaj, zázvorové pivo, kandovaný zázvor nebo dokonce zázvorové pečivo. Vyhýbejte se kořeněným jídlům, jezte menší porce a častěji. Pokud se nevolnost objevuje v okamžiku probuzení, dejte si večer k posteli kousek chleba nebo suchary a snězte je ještě předtím než vstanete. A nezoufejte! Mezi 12 - 14 týdnem těhotenství nevolnost obvykle mizí:)

Co tedy můžete pro své miminko v prvních týdnech těhotenství udělat?:)
Nejdůležitější je vyhýbat se stresu, hodně odpočívejte, jezte kvalitní a pestrou stravu a nezapomínejte pít (2-3 litry denně). Jezte včas a často! Hýčkejte se a relaxujte:) Pokud si můžete dovolit spát přes den, rozhodně to udělejte!

Krásný začátek těhotenství! J.

pondělí 9. června 2008

Děsnej outdoor!


Včera jsem běhala kalužema a blátem naboso v sandálkách, popálila se od kopřiv a pořezala od ostružin, šla lesem do hrozného kopce, kam přede mnou lezli jen koně, jedla první třešně a lesní jahody, zapíchla si klacek mezi prsty, stála po kotníky v potoce, viděla srnku na 10 metrů, objevila novou lesní pěšinu v údolí, žužlala jsem trávu v puse, byla jsem zpocená a špinavá, dostala jsem při tom spoustu bláznivých nápadů, chtěla jsem najít cvrčka, který cvrkal u cesty, ale pak jsem to zavrhla, měla jsem za uchem vlčí mák, říkala jsem si, že nohy jsou k tomu, aby nejen chodily, ale taky běhaly - tak proč tak málo lidi běhají???, viděla jsem jednu mrňavou muchomůrku tygrovanou a jednu velkou zelenou holubinku. Úplně mě omráčila atmosféra v údolí navečer, když jedinej člověk široko daleko jsem jenom já.

Budu to muset dělat častej.

J.

středa 4. června 2008

Kojení - dar pro život

Výhody kojení pro dítě:
- chrání před průjmy
- dítě má pravidelnou stolici a nedochází k zácpě
- mléko je stále čerstvé:) a dostupné
- má ideální teplotu
- je snadno stravitelné (během 2-3 hodin)
- chrání před infekcemi dýchacích cest, středního ucha
- snižuje riziko cukrovky, alergií, obezity a anémie
- lepší vývoj duševních schopností
- méně často je nutná hospitalizace
- silnější kosti v dospělosti a stáří

Výhody kojení pro matku:

- děloha se po porodu rychleji vrací do původního stavu
- chrání ženu před rakovinou prsu, vaječníků a osteoporózou
- postava se rychleji vrací ke stavu před otěhotněním
- podporuje citovou vazbu matka-dítě
- je podstatně levnější než umělá výživa:)

Těhotné ženy by měly vyžadovat vyšetření prsů s ohledem na anatomické změny bradavek (vpáčené bradavky apod.).
Velký význam má při kojení podpora otce či blízké rodiny poskytnutá kojící ženě.

Co by měly budoucí maminky o kojení vědět:
- Kojení nesmí bolet.
- Kojit časně a často. V prvním dnu se miminko může k pití hlásit 3-4krát denně, ale pak i 10-15krát. Spavé a nemocné dítě (např. po nadměrné medikaci matky, po pozdním přiložení k prsu nebo při silnější žloutence) je třeba po 3-4 hodinách k pití budit a přikládat k prsu, aby získalo dostatek mléka.
- Čím dítě častěji saje, tím více mléka se vytvoří. Tvorba mléka je otázkou poptávky a nabídky.
- Mléko se vytvoří až za několik dnů po porodu. V prvních dnech po porodu produkuje mléčná žláza mlezivo (kolostrum). Zpočátku je ho méně, ale je hustší, protože obsahuje více bílkovin, vitamínů, minerálních látek a je v něm také větší množství protilátek, než ve zralém mléce. Má nažloutlou barvu a dítěti poskytuje dostatek energie a tekutin, aby bez problémů zvládlo první dny života. Zralé mléko je namodrale bílé a mění své složení v závislosti na denní době, délce kojení a potřebách dítěte.
- Způsob porodu tvorbu mléka příliš neovlivňuje.
- Váhový úbytek první dny po porodu je normální jev.
- Všechny děti nepijí stejně:)
- Na velikosti prsu nezáleží!

Mateřské mléko je tekutina naprosto unikátní, proměnlivá podle potřeb dítěte. Umělá výživa, i když je v mnoha ohledech přizpůsobena svým složením mateřskému mléku, se mu nikdy nevyrovná. Nikdy nebude obsahovat protilátky, ani živé bílé krvinky zajišťující přímou ochranu proti bakteriím. Nikdy nebude proměnlivostí svého složení v průběhu dne a dokonce v průběhu jednoho kojení tak dokonale vyhovovat potřebám dítěte.

/Čerpala jsem z materiálů p. staniční Bc. Miloslavy Kameníkové, z porodního sálu Obilní trh, které mi s laskavostí poskytla:)/


Jedině mateřské mléko obsahuje takové bílkoviny, které tělo přijímá jako vlastní a nevytváří na ně imunitní odpověď. Dostane-li dítě předčasně kravské mléko nebo nemléčný příkrm (před ukončením 6. měsíce), zbytečně se aktivuje a zatěžuje imunitní systém v době, kdy ještě není zralý. Reakcí na tuto zátěž může být – po kratší či delší době – spuštění vrozených sklonů k alergii.

A jak to "kojení" vlastně funguje? Tady mrkněte na VIDEO.
J.

pondělí 2. června 2008

Je libo plakátek? Tak na Art. com mají snad úplně všechno...

První nezdařený alchymistický pokus!


V sobotu večer přišla ta správná hodinka - svítil měsíc, hvězdy, vyli vlci... a tak jsme přesně odvážily množství olejů, hydroxidu, vody, čekaly až vše vychladne, míchaly jako o život, ale náš pokus se nezdařil. Na povrchu mýdel se vytvořila centrimetrová vrstva nezreagovaného oleje, což je prý špatný znamení. Buď máme špatný poměry hydroxidu, nebo jsme málo míchaly, nebo nebyla příznivá konstelace hvězd... Každopádně to nevzdávám, za 3 týdny těm mýdlům změřím pH a když bude dobrý, tak jsou použitelný:) Dostala jsem taky nový návody, tak je tu po vyzkoušení zveřejním.

Postup práce:
1. Odvažte přesné množství hydroxidu a vody, pracujte v rukavicích, doporučují se i ochranné brýle. Nasypejte za stálého míchání hydroxid do vody (voda bude skoro vařící). Míchejte, dokud se hydroxid nerozpustí. My jsme použily zavařovačku, kterou jsme potom zlikvidovaly. Pracujete s žiravinou, tak opatrně! Po rozpuštění nechejte hydroxid vychladnout na 26 °C.
2. Odvažte přesné množství olejů, rozpusťte je (např. kokosový) a poté smíchejte. Zahřejte na teplotu 26 °C.
3. Za stálého míchání vlejte pomalu hydroxid do směsi olejů. Míchejte vydatně! Směs bude postupně chládnout a tuhnout. Míchání ukončete, až vám při ukápnutí kapka vytvoří ve směsi dolíček, který tam zůstane. Může to trvat až 45 minut. Směs je i po smíchání leptavá, rozhodně nepoužívejte kuchyňské náčiní, směs nevylévejte do umyvadla ani do záchodu...
4. Vlejte směs do forem.
5. Nechejte 24 hodin odpočinout, mýdlo by mělo ztuhnout.
6. Rozkrájejte na kousky nebo vyndejte mýdlo z formy a nechejte 3-4 týdny odležet. Alespoň jednou mýdlo otočte.
7. Po třech týdnech můžete zkontrolovat pH lakmusovým papírkem. Mělo by být v ideálním rozmezí 5,5-8 (max 10).



Hodně zdaru! J.